Co oznacza blue merle?

Co oznacza blue merle?

Być może zastanawiasz się, “Co to znaczy blue merle?”. Być może szukasz czarno-białego psa z silnym tickingiem lub roaningiem. W ostatecznym rozrachunku może to być jedno i drugie. Należy jednak zwrócić uwagę na gen merle. Niebieskie merle to merle homozygotyczne – powstają w wyniku połączenia dwóch merli. Jeśli masz czarno-białego psa z silnym tickingiem lub roaningiem, możesz szukać niebieskiego merla.

czarno-biały pies z silnym tickingiem lub linieniem

Aby niebieski merle wyglądał jak merle, musi mieć silne tickingi. Ticking to seria małych plamek lub łatek, które pojawiają się na białych obszarach ciała psa. Chociaż ticking jest często mylony z merlingiem, różnica między nimi jest dość niewielka – ten fragment jest dziełem autora portalu Sekrety piękna. Ticking jest cechą dominującą, natomiast roaming jest cechą recesywną.
Białe obszary Blue Merle są zazwyczaj pokryte silnym tickingiem, jednak niektóre psy nie wykazują żadnego z tych znamion. Plamy pojawiają się raczej w sposób bardziej przypadkowy, a niektóre psy nie mają ani silnego, ani silnego tickingu. Niektóre rasy australijskie mogą mieć oba rodzaje tickingu, choć niektóre są zupełnie inne. Jeśli Twój Blue Merle nie ma ciężkiego tickingu, prawdopodobnie jest to merle.
Jeśli pies nie ma genu merle, trudno jest go odróżnić od merla. Merle to czarno-biały pies z silnym tickingiem lub roaningiem. Merle nie ma wyraźnych białych oznaczeń, ale czarny pies z silnym tickingiem i pręgowaniem najprawdopodobniej będzie miał prawdziwie białą sierść.
Oprócz pręgowania, Blue Merle ma również silne pręgowanie. Jest to niezwykle rzadki wzór umaszczenia, ale może występować u niektórych psów. Ilość tickingu różni się w zależności od psa, a rozwój roaningu lub tickingu wymaga czasu. Mimo to jest to niezwykły wzór, który można zaobserwować u tego samego psa.
Historycznie rzecz biorąc, wzór roaningu lub tickingu jest cechą charakterystyczną dla danej rasy, ale większość standardów określa czarnego psa z roaningiem jako “niebieskiego”. W niektórych przypadkach może to być zupełnie inny kolor. Niektórzy uważają, że łaciatość jest kontrolowana przez inny gen niż czarne umaszczenie. Nowe badania sugerują jednak, że tak właśnie jest.
Mimo swojej nazwy Blue Merle nie jest uważany za psa czystej krwi. Jest to rasa mieszana czarno-biała, z silnym tickingiem lub pręgowaniem na brzuszku lub klatce piersiowej. Może być również czarny lub brązowy. Kolor i długość sierści różnią się znacznie w zależności od psa.
Jeśli szukasz psa o białym umaszczeniu, nie szukaj dalej niż pirenejczyk wielki. Rasa ta może ważyć do 100 funtów i jest pokryta gęstą, podwójną warstwą białego futra. Rasa ta pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej lub Syberii, a swoją nazwę otrzymała po przywiezieniu w góry Pirenejów.

Czytaj...  Owczarek szetlandzki vs Border collie

Zobacz podobne:

Być może zastanawiasz się, “Co to znaczy blue merle?”. Być może szukasz czarno-białego psa z silnym tickingiem lub roaningiem. W ostatecznym rozrachunku może to być jedno i drugie. Należy jednak zwrócić uwagę na gen merle.…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *