Co to jest blue merle?

Co to jest blue merle?

Pies może mieć kolor sierści blue merle, będący odmianą standardowego merle. Niebieski merle różni się od standardowego merla pewnymi szczegółami, w tym obecnością białych oznaczeń. Może to wskazywać na gen głuchoty lub ślepoty. Ponadto podwójne merle mają zazwyczaj białe umaszczenie, a nie niebieskie. Podobnie jak w przypadku innych ras psów, niebieskie merle mogą być ślepe lub głuche. Gen merle powoduje głuchotę i ślepotę, ale nie wszystkie rasy psów są nim dotknięte.

Gen merle powoduje głuchotę i ślepotę

Istnieje niewielka liczba badań dotyczących tego, czy gen merle powoduje głuchotę lub ślepotę u psów. Jedno z takich badań, przeprowadzone na fenotypie próbki jamników, wykazało częstość występowania głuchoty na poziomie 54,6% w przypadku podwójnych merle i 36,5% w przypadku pojedynczych merle. Wyniki tego badania zostały ekstrapolowane na wszystkie rasy, u których występuje allel merle. Inne badanie przeprowadzone na Border Collies wykazało częstość występowania tej choroby u szczeniąt na poziomie 2,8%.

Dotyczy kilku ras psów

Merle jest powszechnym zaburzeniem genetycznym występującym u kilku ras psów. Choroba ta jest spowodowana mutacją w genie PMEL17, znanym również pod nazwą SILV. Inne zwierzęta z tą samą mutacją, w tym konie, kurczaki i myszy, również są nosicielami tej cechy. U psów mutacja zmienia barwnik eumelaninę, powodując jej srebrzyste zabarwienie. U kurcząt mutacja tego genu może powodować dominujące odmiany białe lub „dun” (dymne). Chociaż zdarza się to rzadko, nadal istnieje możliwość, że psy są nosicielami tego zaburzenia genetycznego.

Jest to odmiana barwna standardowego merle

Blue Merle jest wariantem kolorystycznym standardowego merle. Sierść kota blue merle jest rozrzedzona, z przypadkowymi łatami o pełnej pigmentacji. Jest to bardzo piękny i egzotyczny wzór umaszczenia, a zamieszczone zdjęcia służą wyłącznie celom edukacyjnym. Hodowla kota blue merle nie gwarantuje, że Twój pies będzie miał taki właśnie wzór. Jest to cecha genetyczna, a nie wynik hodowli selektywnej.

Czytaj...  Ile kosztuje owczarek szetlandzki blue merle?

Jest to cecha genetyczna

Umaszczenie merle u psów jest uwarunkowane mutacją w genie PMEL17. Istnieją dwa rodzaje merli: jednolicie czerwony i niebieski. Za najbardziej pożądane umaszczenie uważa się jednolicie czerwone merle. Gen merle wpływa również na barwnik eumelaninę, która nadaje koniom srebrzyste umaszczenie. U kurcząt mutacja ta powoduje dominujące odmiany białe, „dun” i „dymne”.

To jest rasa

Blue Merle jest popularną rasą psów. Pies ten charakteryzuje się niezwykłą kombinacją umaszczenia, z rozrzedzonymi plamami i motylim nosem. Gen merle wpływa również na pigment oczu, który zmienia się z czarnego na niebieski. Oczy psów merle mogą być niebieskie lub czarne, często mają też nietypowo różowe opuszki łap lub nosy. Psy te nazywane są również podwójnymi merle, a duży odsetek z nich ma problemy ze wzrokiem lub słuchem.

Opieka nad psem blue merle

Opiekując się owczarkiem australijskim blue merle, trzeba pamiętać o tym, że jest to pies pasterski. W związku z tym będzie wymagał więcej ruchu niż większość psów. Przeciętny owczarek australijski blue merle obficie się gubi raz w roku. Sierść ta wymaga codziennego szczotkowania i powinna być czyszczona co najmniej dwa razy w tygodniu. Oprócz tego należy poświęcić trochę czasu na pielęgnację uszu i paznokci.

Zobacz podobne:

Pies może mieć kolor sierści blue merle, będący odmianą standardowego merle. Niebieski merle różni się od standardowego merla pewnymi szczegółami, w tym obecnością białych oznaczeń. Może to wskazywać na gen głuchoty lub ślepoty. Ponadto podwójne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *