Flyball - jaki sprzęt potrzebny?

Flyball – jaki sprzęt potrzebny?

Zdecydowałeś się na rozpoczęcie szkolenia swojego psa do zawodów Flyball. Pojawia się jednak pytanie, ile sprzętu do gry w Flyball potrzebujesz? Ten sport wymaga intensywnego treningu i przygotowania, a do tego może być dość kosztowny. Na szczęście istnieje kilka niezbędnych przedmiotów, których będziesz potrzebować, aby Twój pies był jak najbardziej konkurencyjny. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach i sprzęcie, który powinieneś mieć pod ręką. Nie chcesz przecież wydać całego budżetu szkoleniowego na jeden przedmiot.

Flyball to sport dla psów

Chociaż oczywistym wyborem do gry w flyball jest szybki pies, inne psy są równie odpowiednie. Flyball nie jest grą, do której pies może dołączyć pod wpływem impulsu, dlatego proces szkolenia rozpoczyna się powoli i stopniowo zwiększa się jego trudność. Początkujący miłośnicy flyballu mogą zacząć od zabawy z psem w aportowanie, aby nauczyć się reagować na komendy. W końcu mogą zwiększyć liczbę przeszkód na trasie, a nawet przejść do czterech. Flyball jest sportem zarówno dla psów, jak i dla właścicieli, a przy odpowiednim przygotowaniu może w nim uczestniczyć nawet najbardziej początkujący pies.
Zasady gry są skomplikowane, ale jej cel jest łatwy do zrozumienia. Zasadniczo tor do flyballa składa się z serii płotków, po jednym na raz, na których znajduje się skrzynka uwalniająca piłkę tenisową. Pies musi przenieść piłkę tenisową na linię startu, nie upuszczając jej. Kiedy pierwszy pies przekroczy linię startu, drugi pies może zostać wypuszczony i rozpocząć bieg. Celem jest, aby pies dobiegł do mety jako pierwszy, nie popełniając ani jednego błędu.

Wymaga wielu przygotowań

Jak w każdym sporcie, istnieje kilka elementów wyposażenia do flyballu, które muszą być starannie dobrane. Wysokiej jakości płotek do flyballu jest niezbędny do efektywnego pokonania trasy. Wysokiej jakości płotek będzie wymagał od psa odbijania się od każdego z nich podczas biegu. Idealnie byłoby, gdyby płotki były na tyle niskie, aby pies mógł je pokonać, ale można je dodawać stopniowo. Gdy pies przeskoczy przez wszystkie płotki, piłka znajdzie się w skrzynce na drugim końcu trasy, gdzie pies będzie mógł ją złapać i przynieść z powrotem.
Oprócz psa i przewodnika w zawodach biorą udział także inne osoby. Są to: osoba ładująca pudełka z piłeczkami, osoba podnosząca piłeczki po biegu oraz osoba zapisująca wyniki w statystykach. Jeśli jesteś początkującym zawodnikiem, upewnij się, że przygotowałeś swój sprzęt przed rozpoczęciem zawodów.

Wymaga dużo treningu

Zanim zdecydujesz się na zestaw do flyballu, musisz ustalić, jakiego rodzaju skoków będzie potrzebował Twój pies. Wytyczne NAFA mówią, że wysokość skoków psa powinna wynosić od sześciu do czternastu cali. Inne organizacje sankcjonujące mają różne zakresy wysokości skoków. Wysokość skoku jest określana na podstawie wysokości psa w kłębie minus 5 cali. Najniższy pies w drużynie wyznacza wysokość całej drużyny. Małe psy, które w flyballu są nazywane psami wysokościowymi, są uważane za psy wysokościowe.
Płotki do flyballu wymagają dużo treningu, aby odnieść sukces. Możesz zacząć od małego płotka i stopniowo zwiększać jego wysokość, w miarę jak pies nabiera pewności siebie. Kiedy pies opanuje już kilka pierwszych przeszkód, można spróbować dodać kolejne. Ostatnią przeszkodą jest skrzynka, do której pies ma wrzucić piłkę z plastikowego pojemnika. Możesz najpierw poćwiczyć z zabawką, a następnie wprowadzić skrzynkę, gdy pies będzie już pewnie skakał przez płotki.

Czytaj...  Jakie są sporty dla psów?

To jest drogie

Najdroższym elementem wyposażenia do gry w Flyball są boksy. Pudełka te mogą kosztować nawet 1500 dolarów. Posiadają one otwory do włożenia piłek oraz sprężynowe panele przednie, które uwalniają piłkę do złapania przez psa. Pudełka do gry w Flyball mogą być umieszczone po prawej lub lewej stronie, ponieważ większość psów nieświadomie preferuje, w którą stronę obrócić się podczas łapania piłki. Oprócz pudełka opiekunowie muszą również zakupić smakołyki i skrzynki, które również nie są tanie.
Pudełko do flyballu może kosztować kilkaset dolarów, a skoki mogą być jeszcze droższe, jeśli chcesz być naprawdę dobry. Ale nie martw się – wiele innych elementów wyposażenia można wykonać samodzielnie. Specjalnie wykonana deska do skręcania lub samodzielne wykonanie skrętu w ścianę może kosztować znacznie mniej niż flyball box. Te elementy to inwestycja w sport, jakim jest flyball, więc inwestycja w boks dla psa może mieć sens.

Wymaga dużej ilości sprzętu

W flyballu potrzebne jest dużo sprzętu. Należy zakupić różne rodzaje skoczni oraz skrzynię. Wymagany jest także inny sprzęt, np. elektroniczny system pomiaru czasu. Nie ma potrzeby kupowania całego zestawu sprzętu do gry w flyball, ponieważ można go nabyć za mniejszą kwotę. Oprócz skoków, do szkolenia psa w flyballu potrzebne są także inne narzędzia.
Trening flyballu powinien rozpocząć się zanim pies będzie w pełni gotowy do uprawiania tego sportu. W pierwszej kolejności należy nauczyć psa, jak czekać przed złapaniem poruszającej się piłki. Możesz również ćwiczyć, kładąc piłkę na ziemi i puszczając ją, gdy się zatrzyma. To ćwiczenie poprawi koordynację i koncentrację psa. Jeśli masz psa, który goni za piłkami, piłka treningowa może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Zobacz podobne:

Zdecydowałeś się na rozpoczęcie szkolenia swojego psa do zawodów Flyball. Pojawia się jednak pytanie, ile sprzętu do gry w Flyball potrzebujesz? Ten sport wymaga intensywnego treningu i przygotowania, a do tego może być dość kosztowny.…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *