Ile waży owczarek szetlandzki?

Ile waży owczarek szetlandzki?

Waga owczarka szetlandzkiego może być określona na podstawie jego ogólnej kondycji. Jeśli Twój owczarek szetlandzki stale dyszy, prawdopodobnie ma nadwagę. Psy z nadwagą mogą mieć problemy z oddychaniem, a także wiele innych dolegliwości. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o stanie zdrowia swojego sheltie, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy sposób postępowania. Nie zmuszaj swojego sheltie do wysiłku fizycznego ponad możliwości jego organizmu. Może to spowodować problemy zdrowotne, a także behawioralne.

Owczarki szetlandzkie są mniejszą wersją rough collie

Choć przypominają Rough Collie, owczarki szetlandzkie mają wyraźne cechy fizyczne. Ich zwarte przednie kończyny są mocne, a łapy mają głębokie, twarde poduszki. Psy te mają skłonność do zabawy i zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi. Ogon noszą nisko, ale podnoszą go, gdy stają się czujne. Są bardzo lojalne, nie są płochliwe ani nieśmiałe w stosunku do obcych.
Owczarek szetlandzki został po raz pierwszy uznany za odrębną rasę przez angielski Kennel Club w 1909 roku. Ten mały pies jest bardzo podobny do szorstkowłosego collie, ale jest jego miniaturową wersją. Ich zwarta sylwetka i budowa głowy pozwalają im być aktywnymi i mieć dużo energii. Typowymi cechami tej rasy są zaokrąglona twarz, głowa w kształcie klina i uszy. Shelty osiągają od 13 do 16 cali wysokości przy ramieniu i ważą około 20 funtów.
Shelty wywodzą się z Wysp Szetlandzkich. Prawdopodobnie zostały skrzyżowane z psami w typie szpica, ponieważ ich przodkowie mieli podobnej wielkości kończyny przednie. Dawniej psy te były wykorzystywane do ratownictwa wodnego i do pracy przewodnika zwierząt gospodarskich. Szorstkowłosy collie został uznany przez American Kennel Club w 1885 r., natomiast sheltie powstały w wyniku krzyżowania szorstkowłosych collie i sheltie.

Są lojalne, chętne do pomocy i zadowolone.

Owczarki szetlandzkie są bardzo inteligentne, wrażliwe i szybko się uczą. Są niezwykle lojalne, chętne i chętne do zabawy, często się bawią, ale w stosunku do obcych mogą być powściągliwe. Rasa ta ma również skłonność do częstego szczekania, co może być irytujące dla niektórych osób. Z tego powodu doskonale nadają się na zwierzęta domowe. Szetlandy mogą mieszkać z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.
Owczarki szetlandzkie znane są ze swoich zdolności do pracy. Przy odrobinie szkolenia psy te mogą wykonywać różne zadania związane z wytrzymałością. Chociaż owczarki szetlandzkie są blisko spokrewnione z collie, różnią się od nich osobowością. Jest to jeden z powodów, dla których właściciele preferują owczarki szetlandzkie jako zwierzęta domowe. Owczarki szetlandzkie potrzebują co najmniej godziny ruchu dziennie.
Shelty są inteligentne, oddane i bardzo podatne na szkolenie. Są również doskonałymi psami stróżującymi. Shelty szybko się uczą i będą chronić Ciebie i Twoją rodzinę, jeśli poczują się zagrożone lub przestraszone. Pomimo wysokiego poziomu energii, sheltie są lojalne, chętne do pomocy i lubią się podobać. Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem owczarka szetlandzkiego, upewnij się, że zapoznałeś się z osobowością tej rasy.
Aby zapobiec problemom behawioralnym, owczarki potrzebują stałego ruchu
Ćwiczenia są niezbędne dla owczarków szetlandzkich, ponieważ są one bardzo aktywne i pragną kontaktu z rodziną. Stała zabawa z Tobą i innymi zwierzętami pomoże im rozwinąć silne więzi między sobą i zredukować stres. Regularne zabawy z Sheltami pomogą również Tobie nawiązać z nimi więź, ponieważ są one bardzo wrażliwe na stres w rodzinie i potrzebują częstej interakcji. Potrzebują regularnej zabawy, więc zaplanuj jej stały harmonogram w ciągu dnia.
Ilość ruchu, jaką otrzymuje Twój owczarek szetlandzki, zależy od jego wieku, wielkości, metabolizmu i poziomu aktywności. Przed rozpoczęciem szkolenia psa należy określić jego specyficzne potrzeby, ponieważ różnią się one w zależności od psa. Do często występujących schorzeń u owczarków szetlandzkich należy niedoczynność tarczycy, czyli stan, w którym organizm psa nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości hormonów tarczycy. Oprócz codziennych ćwiczeń, owczarek szetlandzki może cierpieć na chorobę zwaną anomalią oka Collie (CEA), która może prowadzić do ślepoty obu oczu. Jest to schorzenie dziedziczne i nie ma na nie lekarstwa, choć większość psów uczy się z nim żyć.

Czytaj...  Co oznacza blue merle?

Są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi

Owczarki szetlandzkie są niezwykle lojalne i oddane. Mimo że nie są tak aktywne jak psy innych ras, świetnie nadają się dla rodzin. Owczarki szetlandzkie mają długą, gęstą sierść i na ogół są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi. Jednak ich podwójna sierść może sprawiać, że nadmiernie się zrzucają, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich. Może to być frustrujące dla osób, które chcą zatrzymać psa jako zwierzę domowe, ale warto, aby Twój owczarek szetlandzki wyglądał jak pies!
Shelty są bardzo zdrowe, ale istnieje kilka chorób, o których należy pamiętać. Zapalenie skórno-mięśniowe jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących u owczarków szetlandzkich. Choroba ta dotyka skórę i mięśnie, a jej skutkiem są ropiejące rany. Chociaż owczarki szetlandzkie na ogół nie cierpią na tę chorobę, najlepiej jest jak najszybciej poddać je badaniu przez lekarza weterynarii.

Zobacz podobne:

Waga owczarka szetlandzkiego może być określona na podstawie jego ogólnej kondycji. Jeśli Twój owczarek szetlandzki stale dyszy, prawdopodobnie ma nadwagę. Psy z nadwagą mogą mieć problemy z oddychaniem, a także wiele innych dolegliwości. Porozmawiaj z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *