Jak wygląda owczarek szetlandzki?

Jak wygląda owczarek szetlandzki?

Owczarek szetlandzki jest małym psem pracującym. Jego głowa ma kształt klina, kufa zwęża się od uszu do nosa, a zęby stykają się w zgryzie równym lub nożycowym. Oczy w kształcie migdałów są ciemne. Szyja jest muskularna, a ogon powinien sięgać do stawu skokowego. Jest to mały pies, który ma wiele cech osobowości. Shelty są bardzo inteligentne, łagodne i mogą być nieśmiałe.
Shelty to małe psy pracujące o podwójnym umaszczeniu. Mają grubą, dwuwarstwową sierść, której zadaniem jest ochrona ich ciała przed czynnikami atmosferycznymi. Sierść sheltie jest średniej długości z krótkimi włosami na pysku. Shelty są również bardzo lojalne i opiekuńcze w stosunku do swoich właścicieli i nigdy nie powinny być płochliwe czy nieśmiałe. Shelty powinny być przyjazne i łagodne w stosunku do dzieci. Powinny być łatwe w szkoleniu, które można rozpocząć od obserwacji lokalnego hodowcy.
Shelty wywodzą się z Wysp Szetlandzkich. Ich zadaniem było pilnowanie owiec i ostrzeganie hodowców, jeśli zauważyli coś w stadzie. W przeszłości owczarki szetlandzkie były najlepszymi przyjaciółmi szkockich rolników i służyły im do pilnowania stad – słowa te pochodzą od redaktora strony aptekalubelska.pl. Obecnie owczarek szetlandzki stał się popularny w gospodarstwach domowych w całych Stanach Zjednoczonych. Jego równy temperament sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem dla rodziny każdej wielkości i typu.
Oprócz ogólnego wyglądu, owczarki szetlandzkie mają wiele problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na jakość ich życia. Są one podatne na chorobę Willebranda, wadę wrodzoną, która może spowodować niewydolność serca u psa w ciągu miesiąca od urodzenia. Okuliści weterynaryjni mogą wykryć tę wadę w młodym wieku, ale może ona nie być widoczna aż do osiągnięcia przez psa dorosłości.
Owczarek szetlandzki jest niezwykle inteligentnym, wesołym i aktywnym towarzyszem. Szybko się uczy i jest doskonałym psem stróżującym. W przeciwieństwie do innych psów, owczarki szetlandzkie potrafią przyjmować polecenia od człowieka i uczą się ich już po pięciu powtórzeniach. To sprawia, że są idealnym towarzyszem dla aktywnej rodziny. Jeśli masz dużo miejsca na zewnątrz i dużo przestrzeni, przekonasz się, że Sheltie jest idealnym towarzyszem dla Ciebie i Twojej rodziny.
Shelty zostały wyhodowane selektywnie na Wyspach Szetlandzkich ze względu na szereg cech. Cechy te obejmują inteligencję, bystry wzrok i szczekanie. Są lojalne i chronią swoją rodzinę. W przeciwieństwie do innych ras, w stosunku do obcych Sheltie może być powściągliwy i małomówny. Jednak generalnie rasa ta jest bardzo przyjazna i nie ugryzie ani nie pyskuje w stosunku do nikogo, nawet dzieci.
Ze względu na długą, podwójną sierść, Shelty wymagają cotygodniowego szczotkowania. Zaleca się cotygodniowe szczotkowanie psów tej rasy w celu usunięcia matowej sierści. Pamiętaj, aby szczotkować je codziennie, zwłaszcza wokół uszu, ponieważ może to powodować powstawanie mat. Shelty zrzucają sierść dwa razy do roku i jest to niezbędny element ich pielęgnacji. Shelty gubią sierść dwa razy w roku – dwa razy na wiosnę i raz na jesień. Jednak samice sheltie gubią sierść częściej niż samce. Dwa razy w tygodniu należy również dbać o zęby.

Czytaj...  Kolory owczarków szetlandzkich

Zobacz podobne:

Owczarek szetlandzki jest małym psem pracującym. Jego głowa ma kształt klina, kufa zwęża się od uszu do nosa, a zęby stykają się w zgryzie równym lub nożycowym. Oczy w kształcie migdałów są ciemne. Szyja jest…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *