Jaka jest różnica między owczarkiem collie a owczarkiem szetlandzkim?

Jaka jest różnica między owczarkiem collie a owczarkiem szetlandzkim?

Choć mają pewne cechy wspólne, owczarek szetlandzki zdecydowanie różni się od owczarka collie. Owczarki szetlandzkie zostały pierwotnie wyhodowane jako psy pracujące. Podczas gdy collie są zazwyczaj aktywne, są to psy aktywne. W rzeczywistości u collie mogą wystąpić wady wzroku lub inne problemy zdrowotne. Rasa ta została również wyhodowana do pracy przy wypasie owiec, nic więc dziwnego, że owczarki collie mają wysoki poziom energii.

Collie są kwintesencją ekstrawertyków

Collie to inteligentne, towarzyskie psy, które szukają towarzystwa. Dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i niemowlętami i są doskonałymi zwierzętami domowymi dla rodzin. Są doskonałymi zwierzętami domowymi, ponieważ nie są terytorialne ani zazdrosne. Są również niezwykle łagodne i czułe. Poniżej przedstawiono niektóre z zalet collie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach tego typu psów.
Owczarki szetlandzkie zostały wyhodowane do pracy
Owczarki szetlandzkie zostały wyhodowane przede wszystkim do pracy. Chociaż dzięki łatwemu w utrzymaniu trybowi życia są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi, nadal wymagają codziennych spacerów. Podobnie jak Border Collies, owczarki szetlandzkie wymagają codziennej pielęgnacji. Ze względu na ich energiczną osobowość i aktywny charakter, należy zapewnić im wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu i szkolenia. Rasa ta jest szczególnie uzdolniona w psich sportach i szkoleniach, a praca na podwórku sprawia jej ogromną przyjemność.

U collie mogą wystąpić anomalie wzroku

U collie mogą wystąpić anomalie oczu. Zmiany te powodują, że pies ma nieprawidłowo małe gałki oczne, co nazywane jest mikroftalmią. W ciężkich przypadkach może dojść nawet do ślepoty. Jeśli podejrzewasz, że u Twojego psa występuje to schorzenie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu postawienia diagnozy. W niektórych przypadkach gałki oczne odrywają się od siatkówki, dlatego konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii.

Czytaj...  Owczarek szetlanski vs owczarek australijski

Collie to psy aktywne

Popularne zwierzęta rodzinne, collie są również niezwykle aktywne. Uwielbiają zabawę, aportowanie i pasterstwo. Psy te potrzebują dużo ruchu, ponieważ bez niego bardzo łatwo się nudzą. Uwielbiają się przytulać, więc po skończonej „pracy” z pewnością mocno Cię uściskają. Ponadto collie są bardzo lojalne i opiekuńcze. Niezależnie od tego, czy bawią się z Tobą, czy pilnują Twojego domu, collie są doskonałym wyborem dla aktywnych psów.

Owczarki szetlandzkie są psami aktywnymi

Owczarki szetlandzkie to psy aktywne, szybko poruszające się. Psy te uwielbiają gonić różne przedmioty, takie jak samochody, rowery, małe zwierzęta i dzieci. Mogą również drapać Cię po piętach podczas „pasterstwa”. Ze względu na te cechy ważne jest, aby zapewnić szetlandom dużo ruchu i stymulacji psychicznej. Poza ćwiczeniami fizycznymi, psy te potrzebują również dużej ilości stymulacji umysłowej i wymagających gier, które zapewnią im zajęcie.

Zobacz podobne:

Choć mają pewne cechy wspólne, owczarek szetlandzki zdecydowanie różni się od owczarka collie. Owczarki szetlandzkie zostały pierwotnie wyhodowane jako psy pracujące. Podczas gdy collie są zazwyczaj aktywne, są to psy aktywne. W rzeczywistości u collie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *