Kolory owczarków szetlandzkich

Kolory owczarków szetlandzkich

Istnieje wiele różnych odcieni umaszczenia owczarków szetlandzkich. Umaszczenie zależy od tego, czy owczarek szetlandzki jest rasą użytkową. Poza tym rasa ta jest łatwa w utrzymaniu, delikatna i wrażliwa na zapachy, co czyni ją doskonałym wyborem dla rodzin. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poza różnymi umaszczeniami powinieneś wziąć pod uwagę historię pracy tej rasy. Aby znaleźć idealnego psa dla swojej rodziny, dowiedz się więcej o pielęgnacji owczarka szetlandzkiego.

Warianty umaszczenia owczarków szetlandzkich

Owczarek szetlandzki jest rasą psów pracujących. Jego duża i treściwa sierść jest uznawana przez AKC w sześciu wzorcach barwnych: czarnym, niebieskim, merle, sobolowym i trójkolorowym. Uszy psa są lekko pochylone do przodu i są nieco dłuższe niż długość ciała. Shelty są średniej wielkości, umiarkowanie głośne, ważą od 11 do 24 funtów.

Dziedzictwo owczarka szetlandzkiego w pracy

Historia pracy owczarka szetlandzkiego ma swoje korzenie w Szkocji, gdzie był on hodowany do pasterstwa, wypasu i pilnowania karłowatych ras owiec, krów i kurczaków. Sheltie to silna, wytrzymała i inteligentna rasa, która jest powszechnie chwalona jako wierne zwierzę rodzinne. Obecnie Shelty są popularne jako psy do towarzystwa, ale pozostają również aktywnymi psami pracującymi. Shelty po raz pierwszy pojawiły się na wystawach psów jako Shetland Collies, nazwa ta została natychmiast skrytykowana przez miłośników collie – te słowa pochodzą z serwisu sklepbabyland.pl.

Są łatwe w utrzymaniu

Owczarki szetlandzkie są wspaniałymi zwierzętami domowymi o dużej ilości energii. Potrzebują codziennego ruchu i dobrego spaceru, ale mogą sobie poradzić także mieszkając w mieszkaniu, jeśli zapewni się im odpowiednią ilość ruchu. Jeśli masz czas na ćwiczenia, możesz je pielęgnować samodzielnie lub zatrudnić groomera. Shelty dużo gubią sierść, ale nie są na nią uczulone. Z tego powodu są doskonałymi zwierzętami domowymi dla osób, które nie mają czasu, aby zadbać o ich wygląd.

Czytaj...  Jaka jest najlepsza obroża dla owczarka szetlandzkiego?

Jest wrażliwy

Kolory owczarków szetlandzkich są wrażliwe na światło i ciemność. Podczas gdy wiele innych ras nie widzi kolorów, owczarki szetlandzkie nie. Pies niewidomy na kolory jest bardziej narażony na rozwój problemów skórnych, takich jak zapalenie skórno-mięśniowe, niż pies niewidomy na kolory. Choroba ta dotyczy skóry i mięśni i jest spowodowana defektem układu odpornościowego. Jest ona dziedziczna i przekazywana jako cecha autosomalna dominująca. Zaburzenie to dziedziczą szczenięta rodziców dotkniętych chorobą. Choroba jest uleczalna, ale pies nie powinien być wykorzystywany do hodowli ani do posiadania zwierząt domowych, dopóki nie będzie w pełni zdrowy.

Jest lojalny

Owczarek szetlandzki, czyli Sheltie, to rasa psów, która powstała na szkockich wyspach Szetlandach. Pierwotnie pies ten nazywał się Shetland Collie, co wzbudziło pewne kontrowersje wśród hodowców szorstkowłosych Collie. W 1909 r. rasa została oficjalnie uznana przez Kennel Club. Lojalna natura i inteligencja tej rasy sprawiły, że jest ona uznawana za niezawodnego i inteligentnego psa domowego.

Zobacz podobne:

Istnieje wiele różnych odcieni umaszczenia owczarków szetlandzkich. Umaszczenie zależy od tego, czy owczarek szetlandzki jest rasą użytkową. Poza tym rasa ta jest łatwa w utrzymaniu, delikatna i wrażliwa na zapachy, co czyni ją doskonałym wyborem…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *