Krótkowłosy Owczarek Szetlandzki

Owczarek szetlandzki krótkowłosy jest rasą wszechstronną i atrakcyjną. Psy te są często opisywane jako miniaturowe wersje innych ras psów. Ich gęsta, dwuwarstwowa sierść zapewnia doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Kufa jest krótka, a sierść jest średniej długości. Psy te są na ogół dobrze wychowane. Mogą być również trudne do wyszkolenia. Oto kilka wskazówek, jak uczynić z nich doskonałe zwierzęta domowe – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony kogobooks.pl.
Owczarek szetlandzki został pierwotnie wyhodowany jako pies pracujący, ale collie przejęły jego rolę jako ulubione zwierzę domowe. Rasa ta została ostatecznie skrzyżowana z wieloma innymi rasami, tworząc Toy Sheltie, maleńką odmianę owczarka szetlandzkiego. Psy te są klasyfikowane przez Amerykański Związek Kynologiczny jako rasa i mogą mieć zaledwie 13 cali.
Niektóre psy rasy sheltie są podatne na problemy z oczami. Może u nich wystąpić schorzenie zwane anomalią oka collie, polegające na niecałkowitym zamknięciu szczeliny embrionalnej. Oko ulega uszkodzeniu w przypadku niewystarczającego dopływu krwi do siatkówki. U młodych szczeniąt gałka oczna może być mała lub głęboko osadzona. Choroba ta rzadko jest śmiertelna, ale może być trudna do zdiagnozowania i leczenia. Nasilenie CEA może być różne w ciągu całego życia psa, a jeśli występuje, wada wzroku może być poważniejsza niż się wydaje.
Owczarki szetlandzkie są wyjątkową rasą psów. Chociaż nie są one bezpośrednio spokrewnione z Rough Collie, są potomkami małego szkockiego Collie i King Charles Spaniela. Pierwotnie rasa owczarków szetlandzkich była mieszanką psów małych ras, które zostały wyhodowane z collie z kontynentalnej części Wielkiej Brytanii. Do stada hodowlanego wprowadzono również małego Rough Collie, co przyczyniło się do powstania współczesnego owczarka szetlandzkiego.
Shelty są doskonałymi psami stróżującymi i są dość głośne w stosunku do obcych. Są lojalne w stosunku do swoich właścicieli i szczekają na obcych. Jeśli tylko nie zostawiasz owczarka samego, szetlandy są dobrym wyborem na rodzinne zwierzę domowe. Są również doskonałymi psami stróżującymi, które ostrzegą Cię przed intruzami i kradzieżami. Jeśli jesteś nowym mieszkańcem okolicy, lepiej zachowaj ostrożność.
Owczarki szetlandzkie mają podwójną sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby zachować swój wygląd. Powinny być szczotkowane co najmniej raz w tygodniu, aby zapobiec powstawaniu mat i innych problemów. Sierść powinna być spryskana wodą i szczotkowana od dołu do czubka. Pamiętaj, aby dokładnie wyczesać włosy między uszami. Mimo że psy sheltie wymagają kąpieli tylko wtedy, gdy się zabrudzą, wymagają szczególnej uwagi w okresie linienia. Szetlandy gubią sierść raz lub dwa razy do roku.
Owczarek szetlandzki ma obfite owłosienie i intensywnie zrzuca sierść jesienią. Wyglądem przypominają miniaturowe szorstkowłose collie, ale są zupełnie innymi rasami. Owczarki te powstały w szczególnym miejscu i w tym sensie są wyjątkowe. Wywodzą się one z Wysp Szetlandzkich w Szkocji, które słyną z małych ras zwierząt. Surowy klimat i długa, szorstka sierść sheltie to jedna z ich wyjątkowych cech.

Czytaj...  Owczarek szetlandzki temperament

Zobacz podobne:

Owczarek szetlandzki krótkowłosy jest rasą wszechstronną i atrakcyjną. Psy te są często opisywane jako miniaturowe wersje innych ras psów. Ich gęsta, dwuwarstwowa sierść zapewnia doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Kufa jest krótka, a sierść jest…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *