Krótkowłosy Owczarek Szetlandzki

Owczarek szetlandzki krótkowłosy jest rasą wszechstronną i atrakcyjną. Psy te są często opisywane jako miniaturowe wersje innych ras psów. Ich gęsta, dwuwarstwowa sierść zapewnia doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Kufa jest krótka, a sierść jest średniej długości. Psy te są na ogół dobrze wychowane. Mogą być również trudne do wyszkolenia. Oto kilka wskazówek, jak uczynić z nich doskonałe zwierzęta domowe.
Owczarek szetlandzki został pierwotnie wyhodowany jako pies pracujący, ale collie przejęły jego rolę jako ulubione zwierzę domowe. Rasa ta została ostatecznie skrzyżowana z wieloma innymi rasami, tworząc Toy Sheltie, maleńką odmianę owczarka szetlandzkiego. Psy te są klasyfikowane przez Amerykański Związek Kynologiczny jako rasa i mogą mieć zaledwie 13 cali.
Niektóre psy rasy sheltie są podatne na problemy z oczami. Może u nich wystąpić schorzenie zwane anomalią oka collie, polegające na niecałkowitym zamknięciu szczeliny embrionalnej. Oko ulega uszkodzeniu w przypadku niewystarczającego dopływu krwi do siatkówki. U młodych szczeniąt gałka oczna może być mała lub głęboko osadzona. Choroba ta rzadko jest śmiertelna, ale może być trudna do zdiagnozowania i leczenia. Nasilenie CEA może być różne w ciągu całego życia psa, a jeśli występuje, wada wzroku może być poważniejsza niż się wydaje.
Owczarki szetlandzkie są wyjątkową rasą psów. Chociaż nie są one bezpośrednio spokrewnione z Rough Collie, są potomkami małego szkockiego Collie i King Charles Spaniela. Pierwotnie rasa owczarków szetlandzkich była mieszanką psów małych ras, które zostały wyhodowane z collie z kontynentalnej części Wielkiej Brytanii. Do stada hodowlanego wprowadzono również małego Rough Collie, co przyczyniło się do powstania współczesnego owczarka szetlandzkiego.
Shelty są doskonałymi psami stróżującymi i są dość głośne w stosunku do obcych. Są lojalne w stosunku do swoich właścicieli i szczekają na obcych. Jeśli tylko nie zostawiasz owczarka samego, szetlandy są dobrym wyborem na rodzinne zwierzę domowe. Są również doskonałymi psami stróżującymi, które ostrzegą Cię przed intruzami i kradzieżami. Jeśli jesteś nowym mieszkańcem okolicy, lepiej zachowaj ostrożność.
Owczarki szetlandzkie mają podwójną sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby zachować swój wygląd. Powinny być szczotkowane co najmniej raz w tygodniu, aby zapobiec powstawaniu mat i innych problemów. Sierść powinna być spryskana wodą i szczotkowana od dołu do czubka. Pamiętaj, aby dokładnie wyczesać włosy między uszami. Mimo że psy sheltie wymagają kąpieli tylko wtedy, gdy się zabrudzą, wymagają szczególnej uwagi w okresie linienia. Szetlandy gubią sierść raz lub dwa razy do roku.
Owczarek szetlandzki ma obfite owłosienie i intensywnie zrzuca sierść jesienią. Wyglądem przypominają miniaturowe szorstkowłose collie, ale są zupełnie innymi rasami. Owczarki te powstały w szczególnym miejscu i w tym sensie są wyjątkowe. Wywodzą się one z Wysp Szetlandzkich w Szkocji, które słyną z małych ras zwierząt. Surowy klimat i długa, szorstka sierść sheltie to jedna z ich wyjątkowych cech.

Czytaj...  Co to jest owczarek szetlandzki?

Zobacz podobne:

Owczarek szetlandzki krótkowłosy jest rasą wszechstronną i atrakcyjną. Psy te są często opisywane jako miniaturowe wersje innych ras psów. Ich gęsta, dwuwarstwowa sierść zapewnia doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Kufa jest krótka, a sierść jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *