Owczarek szetlandzki temperament

Owczarek szetlandzki temperament

Jeśli myślisz o kupnie owczarka szetlandzkiego, zapewne zastanawiasz się, jaki jest jego temperament. Rasa ta znana jest z tego, że jest aktywna, ma silny naturalny instynkt i zaczepia obcych. Może być również nieco agresywna i hałaśliwa, a jej szczekanie jest bardzo głośne i długo trwa zanim ustanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o temperamencie owczarka szetlandzkiego.

Owczarki szetlandzkie są bardzo aktywne

Jako inteligentny pies pracujący, owczarki szetlandzkie potrzebują dużej ilości fizycznej i psychicznej stymulacji. Doskonale odnajdują się w aktywnych domach z dziećmi i aktywnymi dorosłymi. Ta aktywna rasa znana jest ze swojej pobudliwej natury, która wymaga ciągłej uwagi i stymulacji psychicznej. Shelty muszą mieć stały kontakt z człowiekiem i muszą mieć zapewnione ćwiczenia, zwłaszcza jeśli są szkolone w domu. Ponieważ są niezwykle aktywne, mają również skłonność do lęku separacyjnego, dlatego ważne jest, aby kontrolować poziom aktywności zwierzęcia.

Mają silne naturalne instynkty

Owczarki szetlandzkie mają silny instynkt pracy, a wiele z nich wykazuje te cechy w różnym stopniu. Niektóre z nich są jednak bardziej powszechne niż inne. W testach przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Owczarków Szetlandzkich na ponad 1000 psów 84% wykazało się określonym stylem pracy: zbieraniem lub krążeniem. U pozostałych dziewięciu procent nie stwierdzono wyraźnego stylu. Szetlandy wykazywały również pewne różnice w swoich naturalnych skłonnościach: 32% poruszało się szeroko wokół stada, podczas gdy 68% miało tendencję do trzymania się blisko stada.

Mają skłonność do zaczepiania obcych

Ponieważ owczarki szetlandzkie pochodzą z Wysp Szetlandzkich, mają naturalny instynkt stadny. Ich gruba, podwójna sierść zatrzymuje kieszenie powietrza i pomaga chronić je przed zimnem. Psy te mają jednak skłonność do zaczepiania obcych. Ponadto mogą gonić dzieci. Dlatego też, jeśli masz małe dzieci, musisz być świadomy, że szelmy mogą je dusić.

Czytaj...  Jak pielęgnować owczarka szetlandzkiego?

Jest to bardzo aktywna rasa.

Shelty są łagodnymi i aktywnymi psami. Ich wysoki poziom energii sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Psy te mają szeroki wachlarz osobowości, od nadpobudliwych po płochliwe. Socjalizacja jest ważna od najmłodszych lat, ponieważ psy te mogą być nieśmiałe i bojaźliwe w nowych sytuacjach. Smycz i stała uwaga ze strony właściciela są niezbędne, aby zapobiec nieśmiałości i destrukcyjnym zachowaniom.

Potrzebują regularnych okazji, by dać upust swojej energii.

Owczarek szetlandzki jest bardzo dumną rasą. W swojej historii pies ten łączy zwinność i szybkość, dzięki czemu jest doskonałym towarzyszem dla rodziny. Z tego powodu owczarki szetlandzkie wymagają większego poziomu aktywności fizycznej i umysłowej niż większość psów. Poza regularnymi okazjami do ćwiczeń, sheltie wymagają również dużej ilości stymulacji umysłowej i ambitnych zabaw. Niezależnie od tego, czy pies będzie przebywał z Tobą w domu, czy na podwórku, będzie potrzebował dużo ruchu.

Zobacz podobne:

Jeśli myślisz o kupnie owczarka szetlandzkiego, zapewne zastanawiasz się, jaki jest jego temperament. Rasa ta znana jest z tego, że jest aktywna, ma silny naturalny instynkt i zaczepia obcych. Może być również nieco agresywna i…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *