Owczarek szetlandzki vs Border collie

Owczarek szetlandzki vs Border collie

Jeśli zastanawiasz się, czy owczarek szetlandzki lub border collie jest dla Ciebie odpowiedni, czytaj dalej. Obie rasy są bardzo inteligentne i żywiołowe, mają figlarne i inteligentne osobowości. Chociaż ich szczekanie jest wysokie, Sheltie ma również łagodniejszą stronę, a obie rasy potrafią przystosować się do życia w mieście i na wsi. Shelty wymagają dużo uwagi i ruchu, a także głośno szczekają.

Owczarek szetlandzki

Owczarki szetlandzkie i Border Collies to dwie różne rasy, które pełnią funkcje pasterskie i doskonale nadają się na zwierzęta rodzinne. Obie są małe i energiczne, ale najważniejsza jest różnica w wielkości. Border collie są o kilka centymetrów wyższe od sheltie i ponad dwa razy cięższe. Obie rasy mają również tendencję do nadmiernego szczekania, chociaż Sheltie jest znacznie mniejszy niż Border Collie.
Zarówno owczarki szetlandzkie, jak i border collie wymagają dużej ilości ruchu. Wymagają od trzydziestu do sześćdziesięciu minut energicznych ćwiczeń dziennie i przynajmniej krótkiego spaceru na smyczy. Ćwiczenie jest definiowane jako każda czynność, która sprawia, że pies dyszy. Mimo że obie rasy mają podobny temperament i zdrowie, ich potrzeby ruchowe są zupełnie inne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o owczarkach szetlandzkich i border collie i wybrać idealnego psa dla swojej rodziny!

Border collie

Porównanie owczarka szetlandzkiego i owczarka border collie powinno pomóc Ci ustalić, która rasa jest dla Ciebie odpowiednia – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu i-poradniki.pl. Obie rasy są bardzo inteligentne i wysportowane, i nie nadają się do domów z zamkniętym dachem. Są aktywne i wymagają codziennego ruchu, aby zachować zdrowie i ograniczyć zachowania destrukcyjne. Shelty są również bardziej odpowiednie do warunków rodzinnych, gdzie muszą mieć wiele okazji do interakcji z innymi psami i ludźmi.
Zarówno Border Collies, jak i Shelties to doskonałe psy dla rodzin. Choć obie rasy są bardzo aktywne, źle znoszą ekstremalne upały. Pamiętaj, aby zapewnić psu dużo cienia i wody. Nie pozwalaj im biegać po chodnikach, ponieważ ich łapy mogą się zbytnio nagrzewać. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, Border Collie może być najlepszym wyborem, ale nadal powinieneś zachować ostrożność.

Sheltie

Porównanie owczarka szetlandzkiego z Border collie może być pomocne w ustaleniu, która rasa jest dla Ciebie bardziej odpowiednia. Oba psy są inteligentne, energiczne i chętne do zabawy. Sheltie szczeka wysokim głosem i potrzebuje dużo uwagi. Mimo że oba dobrze dogadują się z dziećmi, border collie są zazwyczaj lepiej przystosowane do życia w mieście.
Zarówno border collie, jak i owczarki szetlandzkie potrzebują codziennego ruchu. Obie rasy potrzebują od trzydziestu do sześćdziesięciu minut energicznych ćwiczeń przez większość dni w tygodniu, chociaż spacery na smyczy nie są zaliczane do aktywności aerobowej. Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia aerobowe to wszystko, co sprawia, że pies dyszy. Mimo że owczarki szetlandzkie wymagają dużo ruchu, mają podobne temperamenty i osobowości.

Czytaj...  Jaka jest różnica między owczarkiem collie a owczarkiem szetlandzkim?

Podobieństwa

Owczarek szetlandzki jest rasą szkocką, która wzięła nazwę od swojej ojczyzny – Wysp Szetlandzkich. Została wprowadzona do Anglii i Szkocji na początku XIX wieku, a później stała się popularna w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy uważają, że Sheltie wywodzi się od border collie lub szkockiego collie. Rasa szetlandzka ma długą historię i uważa się, że wywodzi się z tego samego źródła co border collie.
Owczarek szetlandzki i border collie są owczarkami, ale mają zupełnie inny wygląd. Chociaż oba należą do rodziny collie, owczarek szetlandzki jest odrębną rasą, która jest blisko spokrewniona z owczarkiem szorstkowłosym. Te dwie rasy mają pewne cechy wspólne, takie jak szorstkowłose umaszczenie i krótki, jedwabisty włos, ale nie są identyczne.

Różnice

Istnieją pewne podobieństwa i różnice między owczarkiem szetlandzkim a border collie, dlatego zanim zaczniesz myśleć o zakupie jednego z nich, powinieneś je zrozumieć. Te dwa psy są w dużej mierze podobne z wyglądu. Oba mają puszysty podszerstek i grzywę, a także falbanki na łapach. Jedną z oczywistych różnic między tymi dwoma rasami jest ich wielkość. Podczas gdy collie ważą do 75 funtów, psy sheltie ważą od 14 do 27 funtów. Obydwie rasy są tego samego wzrostu, ale szetlandy są mniejsze.
Kolejną różnicą między owczarkiem szetlandzkim a border collie jest łatwość szkolenia. Chociaż obie rasy tolerują ciepło, nie są tak dobre w kontaktach z dziećmi i innymi psami. Oba psy potrzebują dużo ruchu, więc należy przygotować się na długie i powolne wprowadzanie. Obie rasy muszą być regularnie wyprowadzane na spacer, aby utrzymać poziom energii. Owczarki szetlandzkie również wymagają codziennych spacerów.

Zobacz podobne:

Jeśli zastanawiasz się, czy owczarek szetlandzki lub border collie jest dla Ciebie odpowiedni, czytaj dalej. Obie rasy są bardzo inteligentne i żywiołowe, mają figlarne i inteligentne osobowości. Chociaż ich szczekanie jest wysokie, Sheltie ma również…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *