TOP10 sportów dla psów

TOP10 sportów dla psów

Psy mają wrodzoną zdolność do ochrony. Od wieków są znane jako psy stróżujące. Pasterstwo owiec to jeden ze sportów, dzięki któremu psy miejskie mogą nauczyć się odpowiedzialności i obowiązkowości. Sport ten przynosi wiele korzyści zarówno ludziom, jak i psom. Psy również mogą ćwiczyć i cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu! Poniżej przedstawiamy TOP 10 sportów dla psów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. (Uwaga spoiler: nie chodzi tylko o aportowanie!)

Nurkowanie w dokach

W przeciwieństwie do innych psich sportów, dock diving jest sportem dla widzów – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu zdrowieiuroda.waw.pl. Aby wziąć w nim udział, psy muszą zeskoczyć z doku i dopłynąć z powrotem do rampy. Sport ten wymaga zwinności i siły, a woda stanowi naturalny opór dla mięśni. Ogon jest ważnym elementem ruchu psa w wodzie, ponieważ pomaga utrzymać pływalność. Psy pływają chodem podobnym do kłusa. Poruszają tylnymi łapami po przekątnej, przez co ich ruch jest podobny do kłusowania.
Nurkowanie w dokach nie jest przeznaczone dla każdego psa, ale wiele psów wodnych doskonale radzi sobie z tym sportem i ma do tego naturalny talent. Nurkowanie w dokach to świetny sposób na nawiązanie więzi z innymi właścicielami psów i spędzenie czasu ze swoim pupilem. Poszukaj imprez dla psów w swojej okolicy i zapisz się. NADD prowadzi kalendarz imprez, w których Ty i Twój pies możecie wziąć psa na nurkowanie! Nurkowanie w dokach to także świetny sposób na poznanie innych miłośników psów i spędzenie razem czasu.
Poza zawodami sportowymi, nurkowanie w dokach jest także sportem dla widzów. Możesz obserwować, jak Twój pies bierze udział w różnych zawodach. Zawody organizuje organizacja North American Diving Dogs, czyli NADD. Organizuje ona zawody na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Osoby zainteresowane udziałem w zawodach muszą się zarejestrować na lokalnych zawodach. Psy startujące w zawodach w dokach mogą być dowolnej rasy, ale większe i lubiące wodę radzą sobie lepiej. Na przykład Whippet jest rekordzistą Guinnessa w skokach do wody.

Flyball

Oprócz treningu zręcznościowego i tropienia, Flyball polega na ściganiu się z innymi drużynami. Drużyny składają się z czterech psów, a w ich skład może wchodzić trener liniowy. Drużyny rywalizują w serii zawodów na podstawie najszybszych czasów. Muszą wykonać wszystkie zadania w określonym czasie, łącznie z odzyskaniem piłki tenisowej. Flyball jest popularnym sportem w Wielkiej Brytanii, gdzie zarejestrowanych jest prawie tysiąc drużyn. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej BFA.
We Flyballu psy ścigają się w sztafecie składającej się z czterech psów. Muszą wbiec na skrzynię, przeskoczyć przez skocznie i wrócić do swoich opiekunów po nagrodę. Najszybsza drużyna kończy wyścig z wszystkimi czterema psami. Psy ścigają się po kolei, mijając się nos w nos na linii startu i mety. Jeśli psy nie są w stanie zwrócić piłki, zostają zdyskwalifikowane.
Wraz ze wzrostem wiedzy i doświadczenia w tej dyscyplinie sportu stworzono lepsze programy treningowe. Opracowano również specjalistyczny trening dla psów, które potrafią wykonywać zwroty przypominające pływanie na polu Flyball. Ostatecznie nagrodą jest emocjonalna więź między ludźmi i ich pupilami. A jeśli zastanawiasz się, czy Flyball jest odpowiedni dla Ciebie i Twojego psa, poniżej znajdziesz kilka filmów do obejrzenia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Agility

Agility to sport o szybkim tempie, w którym psy muszą wykonać serię sztuczek. Jest to niezwykle satysfakcjonujący sport zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Agility to zabawny sposób na ćwiczenie psa i jednoczesne rozwijanie umiejętności społecznych. Psy muszą również współpracować jako zespół, aby wykonać zadania. W tym artykule przedstawimy korzyści płynące z uprawiania agility jako jednego z TOP 10 sportów dla psów.
Mimo wielu korzyści płynących z agility dla Twojego psa, nie jest ono odpowiednie dla każdego psa. Szczenięta nie powinny wykonywać ćwiczeń o dużej intensywności, dopóki nie będą w pełni rozwinięte. Jeśli jednak chcesz, aby Twój szczeniak poznał ten sport, możesz wprowadzić go do ćwiczeń z wykorzystaniem skrzynek i tuneli. Jeśli Twój pies jest zbyt nerwowy, aby uczestniczyć w zajęciach klubu agility, możesz także urządzić własny tor agility na podwórku. W Internecie dostępnych jest wiele zestawów startowych.
Agility to zabawny sport dla psów wszystkich wielkości i ras. Ponieważ wymaga on wysokiego poziomu koordynacji i koncentracji, jest doskonałym sposobem na spalanie energii przy jednoczesnym budowaniu więzi z psem. Zawody agility dla psów odbywają się w parkach, ogrodach zoologicznych, a nawet w środku miasta. Jeśli więc masz psa, który ma naturalny talent do aktywności fizycznej, agility może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Czytaj...  Jak trenować psa w Flyball?

Canicross

Głównym celem canicrossu jest ćwiczenie i budowanie więzi z psami. W przeciwieństwie do innych psich sportów, nie wymaga on biegania na długich dystansach ani noszenia dużych ciężarów. Ty i Twój pies możecie ćwiczyć podstawy przed udziałem w canicrossie. Ponadto ćwiczenia pomagają budować wytrzymałość Twojego psa, dzięki czemu możesz czerpać jeszcze większą przyjemność z biegania. Canicross jest również świetną formą biegów przełajowych. Jak w przypadku każdego sportu, ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich procedur bezpieczeństwa i dobrze się bawić!
Niezależnie od wielkości psa, ważne jest, aby wybrać rasę, która ma średniej wielkości nogi. Rasy olbrzymie, takie jak Jack Russells, nie mogą brać udziału w canicrossie ze względu na swoje rozmiary. Chociaż możliwe jest bieganie z bardzo długonogim psem, małej rasie trudno będzie dotrzymać kroku olbrzymowi. Z kolei psy z nadwagą mogą odczuwać ból i mieć problemy z oddychaniem podczas biegu.
Canicross to wspaniały sport zarówno dla psów, jak i ich właścicieli. Psy, które są bardzo energiczne, potrzebują specjalnych ćwiczeń, a aktywność z pupilem jest wspaniała dla Was obojga. Sprzęt do Canicrossu zmieści się w kieszeni Twojego paska i może jeszcze bardziej wzmocnić Waszą więź. Jeśli nie jesteś zainteresowany kupnem uprzęży do canicrossu, nadal możesz uczestniczyć w tym zabawnym sporcie! Odpowiednie wyszkolenie psa sprawi, że sport ten będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący.

Tropienie

Sport wyczynowy, jakim jest tropienie, wymaga od psa podążania za człowiekiem, wykazując się przy tym doskonałym zmysłem węchu. Psy o doskonałym węchu mogą odnosić sukcesy w tej dyscyplinie, która symuluje pracę policji oraz misje poszukiwawcze i ratownicze. Może to również poprawić wyniki psa w innych psich sportach z użyciem nosa. Pies musi być oddany zadaniu i wykazywać chęć odnalezienia zagubionego przedmiotu. Pies może nauczyć się tropienia, nawet jeśli nie jest z natury inteligentny lub posłuszny.
Szkolenie psa do tropienia wymaga długich linek, wodoodpornego obuwia i uprzęży umożliwiającej swobodne poruszanie się. Tropienie wymaga cierpliwości, umiejętności bystrej obserwacji i wrodzonego zrozumienia mowy ciała psa. Aby uzyskać tytuł, pies musi podążać za tropem przez co najmniej trzy godziny. Niezbędne jest również, aby zarówno przewodnik, jak i pies mogli pozostać w kontakcie. Po opanowaniu przez psa podstawowego szkolenia można przejść do poziomów zaawansowanych.
Agility została po raz pierwszy zaprezentowana na wystawie psów Crufts w 1978 roku. Polega ona na tym, że pies biegnie po wcześniej zaplanowanej trasie, pokonując przy tym szereg przeszkód. Na trasie znajduje się zazwyczaj od czternastu do dwudziestu przeszkód. Przewodnik prowadzi psa przez trasę, a pies musi pokonać każdą przeszkodę w odpowiedniej kolejności i musi pozostać na każdej z nich w miejscu przez określony czas. Po ukończeniu toru pies otrzymuje nagrodę.

Próby terenowe

Próby terenowe to sport łączący polowanie i zwinność. Psy pracujące rywalizują w tych zawodach, aby dobrze radzić sobie w parach, spuszczać się na komendę i wracać do partnera. Próby terenowe dla pointerów i seterów zostały zapoczątkowane w Australii w 1968 roku. To zabawny sposób na wprowadzenie psa do sportu, który przypomni Ci czasy polowań. Niezależnie od tego, czy szkolisz swojego psa na pointera czy setera, w Twojej okolicy na pewno znajdziesz zawody terenowe.
Próby terenowe odbywają się na świeżym powietrzu, na ogrodzonych arenach z żywym inwentarzem. Psy pasterskie muszą udowodnić, że potrafią zaganiać zwierzęta gospodarskie i muszą utrzymywać równowagę w stadzie. Sport ten wymaga pracy zespołowej, a psy mogą startować tylko w określonych rasach. Jest to również zabawny sport, który pomaga poprawić problemy z zachowaniem psa. Pomaga również rozwiązać problemy związane z brakiem ruchu, nudą i nieodpowiednią uwagą.
Oprócz prób terenowych, wiele najlepszych amerykańskich psów myśliwskich bierze udział w zawodach typu lure coursing. Wiele retrieverów spędza wiele godzin na zabawie w aportowanie, która doskonali ich umiejętność reagowania na polecenia. Oprócz wyścigów z przynętą retrievery mogą również brać udział w zawodach w tropieniu. Sport ten poprawia również relacje między psem a opiekunem. Jeśli szukasz czegoś innego do zabawy z psem, spróbuj swoich sił w zawodach terenowych.

Zobacz podobne:

Psy mają wrodzoną zdolność do ochrony. Od wieków są znane jako psy stróżujące. Pasterstwo owiec to jeden ze sportów, dzięki któremu psy miejskie mogą nauczyć się odpowiedzialności i obowiązkowości. Sport ten przynosi wiele korzyści zarówno…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *