Tryb życia owczarka szetlandzkiego

Tryb życia owczarka szetlandzkiego

Jeśli rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego, koniecznie weź pod uwagę długość jego życia. Te pracujące psy są lojalne i otwarte, mogą żyć nawet do 12-14 lat. Amerykańskie Stowarzyszenie Owczarków Szetlandzkich oferuje opcjonalne testy zdrowotne. Mogą one obejmować badania DNA w kierunku chorób dziedzicznych, postępującego zaniku siatkówki oraz podatności na ząb lancetowaty – część ta jest wynikiem pracy redaktora portalu Media w pigułce. Dodatkowe badania opcjonalne obejmują badanie zwichnięcia rzepki oraz badanie serca w celu wykluczenia wrodzonych wad serca.

od 12 do 14 lat

Owczarki szetlandzkie są łagodnymi i kochającymi psami. Będą łagodnie zaganiać dzieci z powrotem do rodziny. Zachowanie to często idzie w parze z podgryzaniem obcasów. Chociaż owczarki szetlandzkie nie skrzywdzą małych dzieci, zachowanie to może je przestraszyć. Najlepiej sprawdzają się w domach z podwórkiem. Długość życia owczarka szetlandzkiego wynosi od dwunastu do czternastu lat.
Owczarek szetlandzki jest średniej wielkości i ma gęstą, włochatą sierść. Ich sierść jest długa, a uszy szerokie. Bardzo chronią swoją rodzinę i są bardzo przyjacielskie. Owczarek szetlandzki ma łagodną naturę, ale jest też bardzo wrażliwy na hałas. Jest dobrym psem dla rodzin z małymi dziećmi i doskonałym psem stróżującym.

Jest to pies pracujący

Owczarki szetlandzkie są wytrzymałymi, ochronnymi psami pracującymi. Osiągają wysokość 16 cali przy łopatce i ważą od 20 do 25 funtów. Ich podwójna sierść jest odporna na warunki atmosferyczne, ma różną długość i skręt. Sierść występuje w kilku różnych kolorach. Typowym kolorem sierści jest sobolowy, który może być żółty lub złoty. Mogą mieć różne poziomy białych oznaczeń.
Owczarki szetlandzkie są towarzyskimi i inteligentnymi psami pracującymi. Wymagają dużo ruchu i muszą być odpowiednio szkolone. Ze względu na ich intensywną aktywność, owczarki szetlandzkie mogą być nieśmiałe w stosunku do obcych. W stanie naturalnym mogą nadmiernie szczekać, dlatego powinny być nadzorowane i socjalizowane przez właściciela. Shelty są doskonałymi towarzyszami, ale wymagają twardej ręki, aby uniknąć problemów behawioralnych.

Jest lojalny

Owczarek szetlandzki to mały pies pracujący, który jest bardzo lojalny, inteligentny i oddany. Mają długą, gęstą sierść i często są bardzo chętne do zabawy i czułe. Ponieważ są niewielkiej postury, nie są onieśmielające dla dzieci i powinny być dla nich dobrym towarzyszem. Sheltie ma przyjazny temperament, ale ważne jest, aby mieć oko na szczeniaka lub psa, kiedy po raz pierwszy pojawi się w domu.
Lojalność owczarka szetlandzkiego wykracza poza jego przywiązanie. Pies ten zawsze będzie starał się zadowolić swojego pana, co sprawia, że jest idealnym zwierzęciem dla aktywnych rodzin. Owczarki szetlandzkie są bardzo podatne na szkolenie i powinny być nadzorowane przez dorosłych, aby nie wywoływać u nich nerwowości. Są bardzo aktywne i potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, dlatego należy dopilnować, aby nie zostawiały Cię bez opieki. Występuje u nich również lęk separacyjny, więc jeśli jesteś właścicielem domu, który pracuje przez wiele godzin, nie oczekuj, że Sheltie będzie robił to samo.

Czytaj...  Mieszanka corgi i owczarka szetlandzkiego

Jest wrażliwy

Owczarek szetlandzki jest bardzo inteligentny i posłuszny. Rasa ta jest jednym z najbardziej przyjaznych i ugodowych psów. Owczarki potrzebują intensywnej socjalizacji. Kiedy są wprowadzane w nowe sytuacje, mogą być nieśmiałe. Podobnie, jeśli mają problemy w gospodarstwie domowym, stają się wycofane. Jednak po uspołecznieniu będą dobrze reagować na czułość. Sheltie może być czuły, ale może też być pobudliwy, będzie gonił samoloty i samochody.
Owczarek szetlandzki jest bardzo inteligentny i chętnie się zadowoli. Jest również bardzo czuły w stosunku do ludzi i chroni swoją rodzinę. Nie powinny być jednak pozostawiane same sobie przez dłuższy czas. Owczarki szetlandzkie potrzebują dużej ilości stymulacji psychicznej i fizycznej. Doskonale sprawdzają się również w domu i w pasterstwie. I choć są niewielkich rozmiarów, zaskakująco łatwo poddają się szkoleniu.

Jest pobudliwy

Shelty są doskonałymi psami stróżującymi. Dużo szczekają, ale nie umniejsza to ich inteligencji ani uczuciowości. Choć rasa ta jest psem pasterskim, świetnie sprawdza się jako zwierzę rodzinne. Shelty dobrze dogadują się z dziećmi i innymi psami. Koty mogą jednak nie tolerować pasterstwa owczarka szetlandzkiego. Nowy pies powinien być pod nadzorem, ponieważ owczarki szetlandzkie mają skłonności do ekscytacji.
Jednak nowa mutacja genu zidentyfikowana u owczarka szetlandzkiego jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia hipertonicznej dyskinezy napadowej u samic. Mutacja dotyczy genu białka PCK2, który jest odpowiedzialny za mitochondrialny metabolizm energetyczny. Gen ten jest często związany z zaburzeniami genetycznymi. Jeśli Twój owczarek szetlandzki jest dotknięty tą mutacją genetyczną, u Twojego zwierzęcia może rozwinąć się choroba autoimmunologiczna, która sprawia, że jest ono bardzo podatne na infekcje.

Ma sobolową sierść

Owczarek szetlandzki ma charakterystyczną sobolową sierść. Umaszczenie to ma wiele wyraźnych kolorów, w tym czarny, biały, niebieski i czerwony. Owczarek szetlandzki jest bardzo czuły, inteligentny i kochany. Psy te zostały pierwotnie wyhodowane do pracy. Rasa ta uwielbia również treningi zręcznościowe i flyball. Ponieważ owczarki szetlandzkie mają sobolową sierść, pielęgnacja tej rasy jest stosunkowo podobna.
Umaszczenie owczarka szetlandzkiego jest różnej barwy, od jasnozłotej do intensywnie mahoniowej. Umaszczenie sobolowe jest dominujące, a Sheltie może być czysto sobolowy lub cieniowany sobolowy. Shelty mogą być również dwu- lub trójfakturowe, a ten typ umaszczenia jest bardzo popularny.

Zobacz podobne:

Jeśli rozważasz zakup owczarka szetlandzkiego, koniecznie weź pod uwagę długość jego życia. Te pracujące psy są lojalne i otwarte, mogą żyć nawet do 12-14 lat. Amerykańskie Stowarzyszenie Owczarków Szetlandzkich oferuje opcjonalne testy zdrowotne. Mogą one…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *